U finale konkursa Crnogorskog Telekoma za društveno odgovorne projekte “Za svako dobro” ušlo je 8 projekata iz oblasti socijalne i digitalne inkluzije, obrazovanja i ekologije. Za selekciju i evaluaciju pristiglih projekata u skladu sa propozicijama Konkursa bio je zadužen Odbor za donacije Crnogorskog Telekoma.
Proces glasanja:
Da biste glasali za jedan od ponuđenih projekata, za koji smatrate da je od posebnog značaja za zajednicu, potrebno je da unesete e-mail adresu u online formu dostupnu na ovom linku.
Projekat koji po završetku glasanja bude imao najviše glasova, dobiće 5 bodova; drugorangirani 4 boda; projekat koji se nađe na trećem mjestu dobiće 3 boda; četvrto mjesto nosi 2 boda; peto mjesto 1 bod. Ostala mjesta ne donose bodove. Rang lista sa bodovima biće objavljena na ovoj stranici po završetku glasanja.
Paralelno sa online glasanjem, predstavnici nevladinih organizacija koje su se našle u finalu predstaviće svoje projekte Ekspertskoj komisiji Crnogorskog Telekoma. Članovi Ekspertske komisije će nakon prezentacija bodovanje vršiti na isti način, odnosno rangiranjem projekata u skladu sa prethodno opisanom bodovnom listom, pa će rezultati online glasanja imati težinu glasa jednog člana Ekspertske komisije. Drugim riječima, građani će predstavljati desetog člana Ekspertske komisije Crnogorskog Telekoma.
Glasanje se završava u utorak, 1. decembra, u 12 sati.
Detaljniji opisi projekata koji su se našli u finalu konkursa "Za svako dobro"
NVO Mozaik
"Virtuelni asistent" je projekat koji će kroz edukaciju o digitalnoj pismenosti, korišćenjem digitalnih tehnologija obezbijediti da osobe s invaliditetom steknu znanja neophodna za moderno zvanje virtuelnog asistenta. Time postaju dio digitalnog društva, frilenseri koji kreiraju svoj radni dan spram svojih mogućnosti, u sigurnosti svog doma i bez straha od neizvjesnosti, posebno za vrijeme trajanja Covid-19 pandemije.
Projektom će za petoro lica s invaliditetom, odabranih na osnovu rezultata anketnih upitnika, biti obezbijeđena tehnička podrška (računar, štampač, internet), nakon čega će uslijediti tromjesečna online obuka. Obuka predviđa sticanje vještina neophodnih za obavljanje administrativno-tehničkih poslova, učesnici će se upoznati s osnovama digitalnog marketinga i frilensinga. Projekat predviđa izradu posebnog sajta na kome bi obučeni virtuelni asistenti dobili priliku da promovišu svoj rad i proizvode čime ćemo ih približiti potencijalnim poslodavcima, ali i osigurati izvjesnu mjeru održivosti ovog projekta.
U završnici projekta planirana je završna konferencija i medijska prezentacija projekta Virtuelni asistent. NVO MOZAIK u saradnji sa UMHCG, a finansijski podržan od strane Crnogorskog Telekoma, se nada da će kroz edukaciju o digitalnim tehnologijama postići veći stepen zapošljivosti, a samim tim i veći stepen socijalne inkluzije osoba s invaliditetom čime doprinosimo stvaranju društva jednakih mogućnosti.
Crnogorski savez za tehničku kulturu „POLITEHNIKA“
Snažan razvoj računarskog softvera i hardvera u poslednjoj deceniji uslovio je revolucionarne prodore u svim sferama proizvodnje i rada (Physical Computing). Pojava mikrokompjutera i mikrokontrolera, razvoj senzora za komunikaciju opreme sa okruženjem, softverska rješenja koja omogućavaju njihovo korišćenje i komunikaciju, izmijenili su uslove za rad. Novi uređaji i oprema stvaraju nove, zdravije, bolje i produktivnije poslove, a napredak svakog društva zavisi od brzine kojom prihvata i primjenjuje nova znanja. Četvrta industrijska revolucija je na djelu u razvijenim zemljama, a njihov napredak je fantastičan i očigledan.
Ciljna grupa projekta su mladi uzrasta 12-26 godina, a glavne aktivnosti nabavka nedostajuće opreme, priprema vježbi i eksperimenata, i upoznavanje mladih sa:
1. Mikrokompjuterom Raspberry Pi i mikrokontrolerom Arduino Uno.
2. Kompjuterskim programiranjem (u programskim jezicima Python i C++) i njegovom primjenom sa RaspberryPi i Arduino Uno.
3. Elektronskim komponentama i sklopovima i njihovom primjenom na realne proizvode u okruženju (Physical Computing).
4. Kompjuterski podržanim tehnologijama mašinskog projektovanja (3D CAD) i upravljanja mašinama (CAM i 3D printing) i njihovom primjenom za realne proizvode u okruženju.
5. Praksom povezivanja uređaja, senzora i opreme (networking), daljinskim upravljanjem (remote control) opremom i uređajima.
6. Oblikovanjem i usvajanjem metodologije izbora isplativih proizvoda i održivih procesa za razvoj i realizaciju.
NVO Nova šansa u Novom
Postoji značajna potreba da se poboljšaju znanja i vještine mladih ljudi da samostalno apliciraju i dođu do posla. Prepoznajući da su sve ciljne grupe podjednako važne, ali s obzirom da u opštinama 30% čine nezaposleni mladi, uvidjeli smo značaj pokretanja obuka koje bi mladima dale bolju šansu pri zapošljavanju.
Na evidenciji ZZZCG Biro rada za Herceg Novi, Kotor i Tivat, broj nezaposlenih 1.780, od čega je 265 nezaposlenih osoba sa invaliditetom (OSI). Najveći broj nezaposlenih OSI je starosne dobi od 21 do 40 godina. U zadnjih devet mjeseci u Boki Kotorskoj je zaposleno svega 17 OSI. Velika nezaposlenost proističe iz nedovoljnog obrazovanja mladih (studenata i nezaposlenih i OSI) u informatičkoj pismenosti.
Ciljna grupa projekta je 15 mladih (nezaposleni, studenti, osobe sa invaliditetom) koji već imaju određena znanja iz digitalne grafike, koji će ovom obukom upotpuniti znanja neophodna za kvalitetniji rad u štampariji, ali i dobiti sertifikat po završetku obuke, što dodatno upotpunjuje njihovu stručnost i vrijednost na tržištu rada.
Specifični ciljevi za polaznike su:
1. Sticanje znanja i vještina iz Adobe Photoshopa;
2. Sticanje znanja i vještina iz Adobe Ilustratora;
3. Osposobljavanje 15 polaznika za primjenu savremenih alata rasterske i vektorske grafike u izradi različitih vidova tipografije.
NVO Eko mreža Boke
Projekat „Moja čista Boka“ predstavlja priliku da svi zajedno pokažemo brigu o prirodnom okruženju, a posebno da naučimo djecu koliko je važno čuvati životnu sredinu. Naša namjera je da vodeće tehnološke kanale komunikacije – web portale i društvene mreže, kao popularne vidove informisanja, usmjerimo na rješavanje ekoloških pitanja, sa dominantnim učešćem svih građana Boke kao najvažnije karike projekta. Razlog zbog kojeg smo se odlučili da kandidujemo projekat jeste potreba da čuvamo životnu sredinu, pri čemu Boku Kotorsku izdvajamo kao značajno turističko i ekološko područje. Svjedoci smo da nesavjesni građani i kompanije često narušavaju prirodni sklad i ostavljaju mlađim naraštajima brojne probleme (uništavanje šumskog fonda, deponovanje otpada, ispuštanje kanalizacionih voda u more...).
Zato želimo da putem portala i mobilnih aplikacija omogućimo svima da daju aktivan doprinos u rješavanju otvorenih ekoloških pitanja. Svako će biti u mogućnosti da sa lica mjesta pošalje informaciju/fotografiju o uočenom problemu, nakon čega će naša organizacija, u saradnji sa lokalnim upravama i nadležnim institucijama, pokrenuti postupak njegovog rješavanja.
Takođe, organizovaćemo edukativne događaje za djecu, u cilju podizanja svijesti o značaju zaštite životne sredine. Vjerujemo da će specijalizovani portal za očuvanje ekologije Boke biti pravi primjer pozitivne sinergije civilnog sektora, građana i državne uprave.
NVU Staze
Projekat "Inkluzija, COVID-19 i primjena savremenih tehnologija kod djece sa smetnjama u razvoju" sa kojim je Udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Staze“ iz Podgorice apliciralo na konkurs „Za svako dobro“ ima za cilj da omogući da 15 djece sa smetnjama u razvoju, koja pohađaju online nastavu, dolazi 3 puta nedjeljno u naše Udruženje gdje će sa 3 angažovana pomoćnika/edukatora, raditi na svakodnevnim školskim obavezama, učenju, izradi domaćih zadataka, kao i socijalnoj interakciji.
Primjenjivaće se savremene tehnologije, koje naše Udruženje posjeduje, što će u mnogome pomoći pri učenju i izradi domaćih školskih zadataka djece sa smetnjama u razvoju. Da bi djeca dobila podršku koja im je neophodna, u periodu kada zbog virusa COVID-19 ne mogu redovno da pohađaju nastavu, ovim projektom ćemo im pružiti podršku u savladavanju domaćih zadataka koje moraju da rade online putem aplikacija Microsoft Teams, Zoom ili Google Classroom, a koje se koriste u školama za online nastavu.
Glavni cilj projekta je pružanje podrške djeci sa smetnjama u razvoju koja nastavu pohađaju online, a sve u cilju njihovog boljeg uspjeha u školi i napredovanja u postizanju što boljih rezultata. Podrškom djeci pružiće se podrška i njihovim roditeljima.
NVU Munja
U fokusu projekta “Vizuelna zbirka” je kreativna edukacija osnovaca i srednjoškolaca. Kroz besplatnu obuku u trajanju od 5 nedjelja, polaznici će usvajati nova znanja na radionicama iz oblasti glume i filma. Svako od njih će imati priliku da, kroz kombinaciju novih vještina (gluma, snimanje, montaža, obrada zvuka) i upotrebu savremenih tehnologija, prikaže svoju interpretaciju odabrane poezije.
Vizuelne obrade poznatih stihova pružiće dublji uvid u simboliku književnosti kroz kreativno istraživanje audio-vizuelnog jezika, ali i osloboditi maštu i stvaralačku kreativnost polaznika.
Mladi stvaraoci će, na kraju, proces rada kao i konačni proizvod predstaviti u svojim školama i tako imati priliku da prenesu svoje znanje i na kratko i sami postanu edukatori. Radionice će voditi glumica Andjela Radović i producentkinja Tina Kuzman.
Fondacija Budi human
Cilj projekta je unapređenje zdravstvenog stanja oboljelih mališana starosti do 21 godinu, kao i skraćivanje vremena koje provedu čekajući da se prikupi novac za njihovo liječenje.
Na sajtu čija je web adresa www.budihuman.me posjetioci se mogu informisati o radu Fondacije, dobiti uputstva o tome kako da apliciraju za pomoć, upoznati se sa mališanima za koje se prikuplja novac jer svaki od njih ima svoj profil.
Naš projekat podrazumjeva unaprijeđenje Web sajta. Fondaciji i mališanima koje mi podržavamo neophodne su nove funcionalnosti koje će omoguciti brže prikupljanje pomoći. Fokus je na povećanju broja donacija putem uplata na račun mališana.
Novi sajt Fondacije „Budi human“ treba da omogući:
- Doniranje putem platnih kartica
- Poseban segment za ambasadore fondacije (poznate ličnosti koje će u javnosti prezentovati Fondaciju i mališane) i koji će u toj specifičnoj rubrici moći da se obraćaju donatorima, to jest da šalju odgovarajuće poruke.
- Bolji pregled i mogućnost direktnog share-ovanja članaka koji se objavljuju na sajtu Fondacije
Unaprijeđenje Web sajta unaprijediće rad Fondacije i obezbijediti veću i bržu pomoć našim mališanima.
NVO Fenix
Ovim projektom želimo da roditeljima djece koja se liječe od kancera pomognemo da se brže i bolje prilagode činjenici da im dijete ima malignu bolest, i da se lakše bore sa njom. Pored dobre komunikacije između zdravstvenih radnika i djeteta i njegove porodice, bitno je pružiti im istinite i, na njima razumljivom jeziku, osnovne informacije o bolesti i liječenju, koje će im omogućiti da se bolje prilagode novonastaloj sitauaciji.
Nedovoljna informisanost o bolesti, nepoznavanje svojih prava kao pacijenata kao i neupućenost u mogućnosti koje su im na raspolaganju jako često cjelokupnu porodicu dovode u društveni, socijalni, zdravstveni i ekonomski rizik.
Još važnije nam je da bolesne mališane koji dugo vremena borave u bolnici, često imaju vrlo bolne tretmane, prolaze kroz neizvjesnost liječenja i moguće komplikacije, odvojeni su od ostalih članova porodica i vršnjaka, predstavimo kao superjunake, kako bi ih obradovali, dodatno ohrabrili i, bar malo, uljepšali duge bolničke dane. Jer, razvoj podrške, razvija nadu.